Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Jak przebiega rekrutacja agentów ubezpieczeniowych?

Rekrutacja Praca zdalna

Praca przy sprzedaży polis ubezpieczeniowych to dochodowe i  odpowiedzialne zajęcie. Wydawać by się więc mogło, że proces rekrutacji na takie stanowisko jest skomplikowany i wieloetapowy. Na szczęście nie jest to regułą, a pracę jako agent ubezpieczeniowy czasem można rozpocząć ze sporą łatwością. Jak więc przebiega współczesna rekrutacja agentów ubezpieczeniowych w różnych miejscach?

Rekrutacja agenta w towarzystwie ubezpieczeniowym

Stanowisko agenta ubezpieczeniowego oferowane jest w towarzystwach i multiagencjach ubezpieczeniowych. Każdy z tych podmiotów prowadzi własną politykę oraz procedurę rekrutacyjną.

Uogólniając, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują bardziej skomplikowaną rekrutację od multiagencji. W ich przypadku cały proces jest zwykle podzielony na kilka etapów. Standardowy przebieg rekrutacji w towarzystwie ubezpieczeniowym można podzielić na następujące kroki:

  1. Przesłanie dokumentów aplikacyjnych, czyli CV. Czasem towarzystwo ubezpieczeniowe wymaga też wysłania listu motywacyjnego.

  2. Przeanalizowanie dokumentów aplikacyjnych przez rekrutera i  wstępna rozmowa telefoniczna.

  3. Rozmowa rekrutacyjna z menadżerem sprzedaży, która jest zwykle przeprowadzana w jednej z siedzib towarzystwa ubezpieczeniowego.

  4. Podjęcie decyzji przez menadżera i zespół rekrutacyjny towarzystwa ubezpieczeniowego.

  5. Dopełnienie formalności i rozpoczęcie współpracy, o ile kandydatura zostanie zaakceptowana.

W przypadku agencji ubezpieczeniowych trzeba więc przygotować się na to, że trzeba wypełnić formalności i przejść kilka kroków, zanim otrzyma się ostateczną decyzję.

Rekrutacja agentów ubezpieczeniowych online w multiagencji

Gdzieniegdzie proces rekrutacyjny na agenta ubezpieczeniowego jest czasochłonny. Z drugiej strony pojawiają się multiagencje, które minimalizują formalności do absolutnego minimum, a rekrutację przeprowadzają w 100% przez Internet.

Jako doskonały przykład możemy podać naszą multiagencję ubezpieczeniową. U nas rekrutacja przebiega w następujących prostych krokach:

  1. Na początku prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego online na naszej stronie internetowej. Rzeczony formularz składa się z zaledwie pięciu pól, a więc można go uzupełnić w dosłownie kilka sekund.

  2. Następnie nasz specjalista ds. rekrutacji kontaktuje się z  kandydatem w możliwie najkrótszym czasie (często z dnia na dzień). MSM naprawdę odpowiada wszystkim kandydatom. Kontakt odbywa się mailowo lub telefonicznie.

  3. Po nawiązaniu współpracy nowy agent ubezpieczeniowy MSM otrzymuje dostęp do dedykowanego systemu CRM i możliwość sprzedaży polis z kilkunastu czołowych agencji ubezpieczeniowych. W tym momencie można rozpocząć sprzedaż i zacząć zarabiać pieniądze na ubezpieczeniach.

Po tym, jak rekrutacja agenta ubezpieczeniowego zostanie zakończona, można liczyć na cały pakiet szkoleń, które również odbywają się całkowicie online. Ponadto agentów w zakresie przygotowania ofert wspierają specjaliści produktowi pracujący w  różnych miastach. Zachęcamy do tego, by już teraz wypełnić formularz rekrutacyjny na agenta ubezpieczeniowego.

Rekrutacja na agenta ubezpieczeniowego — kompetencje

Wymagania wobec kandydatów również różnią się w zależności od tego, czy aplikuje się o pracę w towarzystwie ubezpieczeniowym, czy też multiagencji. Towarzystwa zwykle preferują kandydatów z  wyższym wykształceniem. Jeszcze ważniejsze znaczenie ma doświadczenie w sprzedaży i branży ubezpieczeniowej. Ponadto podczas rekrutacji weryfikowany jest szereg kompetencji miękkich.

Tymczasem multiagencje ubezpieczeniowe przed kandydatami stawiają znacznie łagodniejsze wymagania. Zupełnie wystarczające jest średnie wykształcenie. Najważniejszą kwestią jest zaś chęć do pracy, rozwoju i sprzedaży polis ubezpieczeniowych. Doświadczenie w branży i sprzedaży jest mile widziane, ale nie obligatoryjne. Wszystkiego można się bowiem nauczyć podczas szkoleń oraz od specjalistów produktowych multiagencji.

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów