Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Czego spodziewać się na rynku ubezpieczeń 2022?

Karty medyczne OC AC

Ostatnie lata pokazały, że trzeba być ostrożnym z wysuwaniem prognoz datowanych na zaledwie kilka miesięcy w przód. Niemniej na rynku ubezpieczeń widocznych jest kilka trendów, które z dużym prawdopodobieństwem będą kontynuowane przez najbliższe 365 dni. Co więc czeka agentów i  multiagencje ubezpieczeniowych w 2022 roku?

Jak zmienią się ceny ubezpieczeń?

Nominalne ceny większości ubezpieczeń niemal na pewno wzrosną w najbliższym roku (o ile ubezpieczyciele nie będą prowadzić wojny cenowej). Najwyższa od ponad 20 lat inflacja wywiera wpływ na wszystkich, w tym na towarzystwa ubezpieczeniowe. Koszty działalności ubezpieczycieli rosną, co prędzej, czy później odbije się na wysokości składek. Szczególnie widoczne może być to w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych, gdyż cały rynek motoryzacyjny przechodzi duży kryzys.

Wyższe ceny ubezpieczeń oznaczają też oczywiście wyższe prowizje dla agentów ubezpieczeniowych. O ile wzrost nominalnych wartości jest wysoce prawdopodobny, o tyle trudno przewidzieć, jak zmienią się realne ceny. Innymi słowy, nie łatwo prognozować, czy wzrost nominalnych cen ubezpieczeń będzie większy od inflacji w całej gospodarce.

Spore zmiany w segmencie komunikacyjnym

Najwięcej emocji wśród polskich kierowców wzbudza drastyczny wzrost wysokości mandatów karnych. Niemniej duże zmiany szykują się też w  kwestii ubezpieczeń komunikacyjnych. Od 2022 roku wiążąca staje się znowelizowane prawo o ruchu drogowym. Umożliwia ono ubezpieczycielom sprawdzenie liczby punktów karnych na koncie klienta.

Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe uzyskują dostęp do informacji na temat wykroczeń drogowych. Z założenia ma to pozwolić na lepsze oszacowanie ryzyka ubezpieczeniowego. Takie rozwiązanie zwiększy wysokość składki kierowcom jadącym nieprzepisowo.

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu zmianie ulegają między innymi przepisy związane z wykupieniem pojazdów z leasingu przez przedsiębiorców. Możliwe, że agenci będą rzadziej ubezpieczać samochody w leasingu, za to częściej będą mieli styczność z  tymi w najmie długoterminowym. Oczywiście, jak co roku, wzrosną też kary za brak OC komunikacyjnego, których wysokość jest powiązana z wynagrodzeniem minimalnym.

Rośnie świadomość ubezpieczeniowa

Polacy, w porównaniu do mieszkańców Europy Zachodniej relatywnie rzadko sięgają po ubezpieczenia na życie. Na szczęście w ostatnich latach można zauważyć pewne zmiany w postawach polskich obywateli.

Wynika to między innymi z sytuacji pandemicznej, która skłania coraz więcej ludzi do wykupienia polis i zabezpieczenia siebie oraz swoich rodzin. Trzeba też podkreślić, że już kilka milionów Polaków ma wykupiony prywatny abonament medyczny. Zapewne i w 2022 roku przybędzie klientów zainteresowanych ubezpieczeniami na życie oraz abonamentami medycznymi.

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów

Kim jesteśmy?

MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.

Dołącz do nas na: Facebook Linkedin