Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Brak polisy OC może kosztować 9000 zł, a nawet więcej

Komunikacja UFG

Rocznie UFG wysyła ponad 100 tys. wezwań do zapłaty kar, za brak ważnego ubezpieczenia OC na pojazdy mechaniczne. Tymczasem wartość takiej kary w 2022 roku może wynieść nawet ponad 9000 zł. Co gorsza, to nie jedyny kłopot finansowy, na jaki narażają się kierowcy bez ważnej polisy.

Wysokość kar UFG za brak OC w 2022 roku

Poziom kar UFG za brak ważnego OC dla pojazdów mechanicznych jest ściśle powiązany z wysokością minimalnego wynagrodzenia brutto. 2022 będzie pierwszym rokiem, w którym przekroczy ono 3000 zł (minimalne wynagrodzenie wyniesie 3010 zł). Równocześnie maksymalna wysokość kary UFG w 2022 roku przekroczy poziom 9000 zł. Poniżej ukazujemy zaokrągloną wysokość opłat karnych, które będą obowiązywać już wkrótce.

Liczba dni bez ważnego OC

Samochody osobowe

Ciężarówki i autobusy

Pozostałe pojazdy mechaniczne

Do 3 dni

1 200 zł

1 810zł

200 zł

Od 4 do 14 dni

3 010 zł

4 520 zł

510 zł

Powyżej 14 dni

6 020 zł

9 030 zł

1000 zł

Warto przypomnieć, że OC powinno zostać wykupiony na każdy zarejestrowany pojazd, nawet jeśli nie jest on używany.

Dlaczego kary UFG są tak wysokie?

Zestawiając ceny OC do kar za brak polisy, można dojść do wniosku, że UFG jest wyjątkowo surowe. Wszakże np. opłata karna w przypadku samochodów osobowych może przekroczyć 6000 zł, tymczasem w naszej multiagencji ubezpieczeniowej roczna polisa OC często jest ponad 10-krotnie tańsza.

Kary za brak OC można jednak przyrównać do mandatów za brak zapiętych pasów w samochodzie. Bywają one bolesne, jednak brak ważnego OC, tak jak niezapięte pasy mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Gdy bowiem wyrządzi się szkodę nieubezpieczonym pojazdem, to jest się w pełni odpowiedzialnym finansowo za jej naprawienie. Tymczasem szkody komunikacyjne bywają spore. W skrajnych przypadkach ich wartość opiewa na kwoty liczone w milionach złotych. Brak ubezpieczenia oznacza, że takie kwoty trzeba zapłacić samemu.

Czy od kary UFG można się skutecznie odwołać?

Obecnie UFG w  kwestii wykrywania pojazdów bez ważnego ubezpieczenia działa naprawdę sprawnie. Nowoczesna technologia w połączeniu z bazami danych, takimi jak CEPIK sprawiają, że wykrycie każdego pojazdu z  przerwą w ubezpieczeniu przez urzędników jest tylko kwestią czasu.

Naturalnie skutecznie od kary UFG można odwołać się wtedy, gdy została ona naliczona niesłusznie, z winy systemu. Wtedy to wystarczy udowodnić, że ubezpieczyło się dany pojazd w terminie, np. przez okazanie ważnej polisy OC. Zdarzyć się też może, że UFG nieco  złagodzi karę (przykładowo przez rozbicie płatności na raty). Tak może się stać chociażby wtedy, gdy ukarany znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej.

W zdecydowanej większości przypadków lepiej jednak nie liczyć na pobłażliwość UFG. Niewykupienie OC z powodu zapominalstwa, czy braku zrozumienia zasad dotyczących wznawiania polis OC raczej nie doprowadzi do tego, że kara zostanie uchylona. Dlatego też tak istotne jest to, by zawsze w  odpowiednim czasie ubezpieczyć wszystkie swoje pojazdy mechaniczne. W razie wszelkich wątpliwości porady można uzyskać u agentów MSM z biur ubezpieczeniowych rozmieszczonych w różnych regionach kraju.

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów

Kim jesteśmy?

MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.

Dołącz do nas na: Facebook Linkedin