Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Ubezpieczenia życiowe grupowe czy/i indywidualne?!

Życiowe Bezpieczeństwo Ochrona

Ubezpieczenia na życie to nie jest prosty temat, bo jak tu wycenić ludzkie życie i przecież żyjemy w  przeświadczeniu, że nic nam się nie stanie :). Łatwiej jest myśleć o zalanym mieszkaniu niż złamanej własnej nodze lub ręce. Tak po prostu jest. Musimy jako ludzie myśleć, że nic nam nie grozi i nic nam się nie stanie, bo trudno byłoby nam funkcjonować na co dzień, ciągle myśląc o  najgorszym. Wybierając ubezpieczenie, kierujmy się zatem zdrowym rozsądkiem i podejdźmy do tematu bardziej matematycznie i odpowiedzmy sobie na kilka pytań!

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia na życie i  do czego ono służy?

  • Jedyny żywiciel rodziny – ginie w wypadku – jak rodzina poradzi sobie finansowo po jego śmierci?

  • Zachorowałam poważnie – potrzebne są natychmiast pieniądze na rezonans, lekarzy, leki, terapię odpłatną, wyjazd za granicę – skąd je wziąć?

  • Wypadek nastolatka na nartach, poważne złamania – żeby normalnie chodził, potrzebna jest po leczeniu codzienna rehabilitacja przez rok – 5 razy w tygodniu – NFZ mi tego nie opłaci – czy dam radę finansowo?

Kilka pytań trzeba sobie zadać i  sprawdzić ile to kosztuje. Ocenić czy 20 zł miesięcznie na ubezpieczenie, które da mi 50 tysięcy na leczenie, to dużo? Jeżeli bez problemu mam dostęp do tych 50 tysięcy złotych to może nie potrzebuję tego ubezpieczenia, a jeżeli nie mam takich pieniędzy to czy te 20 zł jest to duży problem dla mojego budżetu. Trzeba pytać i zadawać pytania oraz oczekiwać odpowiedzi, szukać tych odpowiedzi i analizować bardziej temat niż podchodzić do tego emocjonalnie.

Ubezpieczenia to głównie matematyka. Opiera się w dużej mierze o dane statystyczne np. śmiertelności w danej grupie wiekowej - od tego zależy cena ubezpieczenia. Można szukać tańszych rozwiązań, ale oczywiste powinno być, że ubezpieczenie 70–cio latka na 100 tys., będzie zawsze droższe niż ubezpieczenie na tą samą kwotę dla 40 –sto latka. Ceny też różnią się w zależności od Towarzystwa, zatem warto zgłębić temat przy szukaniu rozwiązania dla Siebie.

Statystycznie co miesiąc w Polsce umiera ok. 35 tys. osób, najczęstszą przyczynę zgonu, bo aż 46% stanowią choroby układu krążenia, na drugim miejscu są choroby nowotworowe 24%.

Czyli do czego służy ubezpieczenie? - zabezpieczam finansowo albo siebie przed skutkami różnych wydarzeń, choroba, wypadki albo rodzinę – śmierć, albo jedno i drugie. Pieniądze z ubezpieczenia mają nam pomóc w  trudnych momentach w życiu oczywiście finansowo.

Dlaczego nie potrzebujemy ubezpieczenia na życie?

Tutaj krótko – jeżeli nie obawiamy się niczego, nikogo nie chcemy zabezpieczyć finansowo. Mamy środki na leczenia, rehabilitację i inne wydatki związane ze zdarzeniami, które opisałam, to ubezpieczenie nie jest mi potrzebne. Czy na siłę musimy kupować taki produkt – nie, po co? Ja wolę mieć, bo te 100, 300 lub więcej tysięcy złotych może pomóc mojej rodzinie w razie czego, a kosztuje mnie to 100 zł miesięcznie. Niech będzie! Ale to nie jest tak, że każdy tego potrzebuje. Trzeba usiąść i się zastanowić. Może właściciel firmy dużej, dobrze prosperującej nie potrzebuje tych 50 tysięcy na leczenie, ale może potrzebuje 2 mln na zabezpieczenie funkcjonowania swojej spółki po śmierci wspólnika. A może nie – to klient określa potrzebę, Agent dobry pomaga ją zidentyfikować i uszczegółowić, a potem dobrać odpowiedni produkt.

Główne różnice ubezpieczenie grupowe a  indywidualne!!!

Ważna rzecz na dziś!! Od kilku lat Towarzystwa oferują produkty grupowe w formie indywidualnej. Jeszcze 10 lat temu do takich produktów miały dostęp osoby zatrudnione w jakiejś firmie, gdy pracodawca wykupił tego typu produkt. Teraz taki produkt może mieć każdy – i bardzo dobrze, ponieważ w tego typu produktach jest bardzo szeroki zakres – bardzo dużo różnych opcji, które są niedostępne w  ubezpieczeniach indywidualnych. Ale trzeba pamiętać jedno – to jest polisa na rok!!! Z możliwością przedłużenia na kolejne lata, ale Towarzystwo nie ma takiego obowiązku. Jeżeli polisa nie jest rentowna dla TU, to może po roku ją zamknąć lub zmienić warunki. Tak jest, tak to obecnie funkcjonuje na rynku!!

Natomiast polisa indywidualna jest zawierana z klientem na określony w polisie czas!!!, 10, 15 lat dożywotnio i nie ma możliwości zmiany warunków przez Towarzystwo. Warunki są określane w momencie zawarcia i obydwie strony umowy muszą ich dotrzymać.

Warunki w ubezpieczeniach grupowych są kalkulowane na grupę i są gwarantowane na rok z możliwością przedłużenia, więc mogą też trwać wiele lat, ale nie muszą!

Co z taką wiedzą można zrobić – czy to jest dobry produkt, czy nie to ubezpieczenie grupowe – bardzo dobry, ale na rok. W świecie idealnym warto by było mieć i  polisę grupową, która będzie płaciła pieniądze w bardzo wielu przypadkach tu i teraz i oczywiście polisę indywidualną, która będzie działała wtedy, gdy grupowa już zostanie zamknięta.

Mam nadzieję, że trochę to Państwu objaśniło kilka tematów, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane. Obiecuję, że będę starała się cyklicznie objaśniać tematy ubezpieczeniowe – tak, żeby stały się zrozumiałe i żebyście Państwo w sposób świadomy mogli decydować się na zakup ubezpieczeń i dobrze chronić siebie, swoich najbliższych oraz majątek, który posiadacie.

Anna Pająkowska

Prezes Zarządu MSM

Kim jesteśmy?

MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.

Dołącz do nas na: Facebook Linkedin