Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Ubezpieczenie na wakacje – co sprawdzić i o czym pamiętać?

ubezpieczenia turystyczne zdrowie komunikacja

Sezon urlopowy w pełni, a prognozy pogody zapowiadają powrót słońca i wysokich temperatur. Zbliża się więc doskonały czas na to, aby wybrać się na wakacje. Przed wyruszeniem w drogę warto jednak upewnić się, czy jest się właściwie ubezpieczonym, tak aby nic nie przeszkadzało w spokojnym odpoczynku.

Ubezpieczenie NFZ, EKUZ, czy polisa turystyczna?

Wybierając się na wakacje do polskich miejscowości, można liczyć na państwowe ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Jeśli celem podróży jest kraj Unii Europejskiej, to warto wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona do korzystania z usług publicznej służby zdrowia na tych samych prawach, jakie przysługują obywatelom danego państwa.

Niezależenie jednak od tego, czy urlop planuje się spędzić w  Polsce, w kraju UE, czy też państwie zlokalizowanym na innym kontynencie, to zawsze warto mieć prywatną polisę turystyczną. Ubezpieczenie NFZ i EKUZ ogranicza się bowiem tylko do zapewnienia usług publicznej służby zdrowia, co często może okazać się niewystarczające.

Tylko prywatna polisa turystyczna zapewnić może pełen komfort i  bezpieczeństwo. Korzystając z niej, można liczyć na pokrycie kosztów usług prywatnych lekarzy, wypłatę odszkodowania z tytułu ubezpieczenia NNW lub odwołania lotu, czy też wsparcie całodobowej infolinii oraz tłumacza w sytuacjach kryzysowych. Ponadto zawierając polisę turystyczną, można ubezpieczyć bagaż od kradzieży oraz liczyć na ochronę OC. Ta ostatnia zabezpiecza przed finansową odpowiedzialnością, jeśli wyrządzi się komuś nieumyślną szkodę np. gdy w czasie zabawy piłką, dzieci wybiją szybę w  hotelowym pokoju.

Samochodem  za granicę ? Jakie ubezpieczenia sprawdzić?

W przypadku wyjazdu do większości krajów europejskich znajdujących się na zachód i południe od Polski wystarczy zabrać ze sobą certyfikat potwierdzający posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC samochodu. Jeśli jednak zamierza się przejeżdżać przez terytoriom takich krajów, jak np. Rosja, Białoruś, Ukraina, czy Czarnogóra to koniecznie trzeba zabrać ze sobą Zieloną Kartę. Wyrobić ją można u ubezpieczyciela, u którego ma się zawartą polisę OC, a  zazwyczaj nie wiąże się to z poniesieniem żadnych kosztów.

Ubezpieczenie OC, czy też Zielona Karta umożliwia podróż po zagranicznych drogach, jednak nie zapewnia komfortu, ani pełnego bezpieczeństwa. Przed wybraniem się w podróż koniecznie trzeba sprawić, czy posiadane autocasco obejmuje zasięgiem kraj, do którego zamierza się wybrać.

Koniecznie należy też zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia assistance, a w szczególności na limit kilometrów holowania. Jeśli bowiem samochód odmówi posłuszeństwa setki kilometrów od domu, to holowanie, za które pełny koszt ponosi ubezpieczyciel, może okazać się niezwykle pomocne. Optymalny zakres ubezpieczenia AC oraz assistance precyzyjnie określi Multiagent ubezpieczeniowy.

Dłuższy wyjazd? Co z ubezpieczeniem domu?

Okres urlopów to dla przestępców okazja do zrabowania mienia z nieruchomości w czasie nieobecności właścicieli. Zanim więc wyruszy się na wakacje, to warto upewnić się, czy dom lub mieszkanie jest właściwie ubezpieczone.

Mienie na czas wyjazdu można zwykle ubezpieczyć w ramach dodatkowej klauzuli polisy turystycznej. Na ogół jednak dużo korzystniej wypada zawarcie polisy w pełni dedykowanej ubezpieczeniu nieruchomości. Zwykle kosztuje ona zaledwie kilkaset złotych rocznie i zapewnia ochronę domu lub mieszkania oraz ruchomości, które się w nim znajdują.

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów

Kim jesteśmy?

MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.

Dołącz do nas na: Facebook Linkedin