Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Allianz przejmuje Avivę — co to zmienia?

Rynek

Już rok temu wydawało się niemal przesadzone, że Aviva stanie się częścią grupy Allianz. Wciąż jednak wymagane było spełnienie formalności i uzyskanie pozwolenia od KNF. Dziś wszystko jest już potwierdzone na 100%, a lada moment Aviva faktycznie zostanie włączona do Allianz. Jakie zmiany przyniesie ta jedna z najgłośniejszych transakcji ostatnich lat na polskim rynku ubezpieczeń?

Kiedy nastąpi przejęcie Avivy przez Allianz?

De facto transakcja przejęcia Avivy przez Allianz została ogłoszona już 26 marca poprzedniego roku. Przejęcie tyczy się spółek Grupy Avivy na terenie Polski i Litwy — Allianz nabył 51% akcji tych spółek.

By jednak Allianz faktycznie mógł przejąć aktywa Avivy na polskim rynku, konieczna była zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. Choć długo trzeba było na nią czekać, to finalnie KNF stwierdził, że nie ma żadnych przeszkód, by taka transakcja mogła dojść do skutku.

1 Lipca wszystkie formalności mają zostać ukończone, a już od następnego dnia Aviva będzie więc działać pod marką Allianz. W konsekwencji pochodząca z Niemiec Grupa Allianz staje się drugim co do wielkości podmiotem na rynku ubezpieczeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Sama transakcja opiewała zaś na równowartość ponad 10 mld złotych.

Allianz wchłania Avivę — co to oznacza dla klientów i agentów?

Przejęcie Avivy przez Allianz, jak z resztą podają komunikaty prasowe, nie powinno wiązać się z większymi zmianami dla klientów. Oznacza to więc, że zawarte umowy ubezpieczenia dalej działają zgodnie z warunkami wpisanymi w OWU z dnia zawarcia polisy. Oczywiście też możliwe jest wznowienie ubezpieczeń, chociażby po kontakcie z agentami ubezpieczeniowymi MSM.

Z perspektywy pośredników sprzedaży ubezpieczeń również nie będzie można odczuć diametralnych zmian. Allianz bardzo wyraźnie podkreśla, że zasady współpracy z agentami i multiagencjami ubezpieczeniowymi pozostają bez zmian. Zapewne jednak w związku z fuzją, dojdzie do pewnych zmian w ofercie polis Allianz, o czym będzie można dowiedzieć się na szkoleniach dla agentów ubezpieczeniowych.

Allianz przejmuje Avivę - jak zmieni się polski rynek ubezpieczeń?

Przejmując Avivę, Allianz umacnia swoją pozycję zwłaszcza na rynku polis na życie, czyli segment stanowiący około 30% całego polskiego rynku ubezpieczeń. Jak można się domyślić, przedstawiciele Allianz są entuzjastycznie nastawienie wobec sfinalizowania transakcji przejęcia Avivy. Padają zapewnienia, że oferta tego ubezpieczyciela stanie się jeszcze atrakcyjniejsza nie tylko wobec klientów, ale też pośredników ubezpieczeniowych.

Patrząc z szerszej perspektywy, przejęcie Avivy przez Allianz wpisuje się w trwającą od kilku lat konsolidację polskiego rynku ubezpieczeń. W ten trend wpisuje się chociażby przejęcie Proamy przez Generali, czy nabycie Axa przez Uniqa. Z pewnością kolejne transakcje tego typu przyczyniają się do zmniejszenia konkurencji w branży. Z drugiej jednak strony po przejęciach towarzystwa ubezpieczeniowe naturalnie stają się większe, co pozwala im wykorzystać korzyści skali i zmniejszać koszty.

TAGI:

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów

Kim jesteśmy?

MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.

Dołącz do nas na: Facebook Linkedin