Jak skutecznie rozpocząć karierę w branży ubezpieczeniowej?
15 lipca, 2024| Agenci
Choć branża ubezpieczeniowa nieustannie się zmienia, tak była, jest i z pewnością długo jeszcze będzie jedną z najstabilniejszych gałęzi gospodarki. Ludziom zależy na spokojnym życiu, dlatego chętnie kupują ubezpieczenia, aby chronić przed różnymi zagrożeniami to, co jest dla nich najcenniejsze – zdrowie oraz wartościowe dobra materialne. W efekcie znalezienie zatrudnienia w tej branży jest relatywnie proste, jednak utrzymanie się w niej wymaga odpowiednich kompetencji oraz przede wszystkim samodyscypliny. Interesuje Cię kariera w ubezpieczeniach? W artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek związanych z tym, jak zostać agentem ubezpieczeniowym i którą drogę ścieżki zawodowej warto wybrać – zapraszamy do lektury!
Poznaj branżę ubezpieczeniową
Zanim zaczniesz stawiać pierwsze kroki w branży ubezpieczeniowej, powinieneś dobrze zastanowić się, jaką drogę chciałbyś w niej obrać. Zaskoczony? Jeśli tak, to zapewne dlatego, że osoby niezwiązane z tym sektorem gospodarki używają bardzo ogólnikowego pojęcia mówiąc, że ktoś „pracuje w ubezpieczeniach”. W rzeczywistości branża ta jest wysoce różnorodna.
Mamy w niej bowiem m.in. ubezpieczenia:
indywidualne oraz grupowe,
obowiązkowe (np. OC komunikacyjne i zawodowe) oraz dobrowolne,
społeczne (zapewniają ochronę socjalną osobom, które z różnych powodów tracą możliwość podjęcia pracy),
gospodarcze (chronią przed stratami finansowymi w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń).
Jednak według najczęściej stosowanego kryterium podziału w branży tej wyróżnia się tzw. życiówkę (to wszelkiego rodzaju polisy ubezpieczeniowe związane z ochroną zdrowia oraz życia) i ubezpieczenia pozostałe, czyli majątkowe. Towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) mogą specjalizować się ogólnie w jednej z tych grup, obu jednocześnie lub wyłącznie w konkretnym rodzaju ubezpieczenia. Dlatego zanim złożysz aplikację o pracę w jednym z nich, upewnij się, że sprzedaje ono produkty związane z interesującym Cię sektorem.
Niezbędne kwalifikacje i umiejętności
Czas przejść do wskazówek praktycznych – jak zacząć pracę w ubezpieczeniach? Wystarczy, że złożysz CV do wybranego TU lub multiagencji, ale aby zostało ono rozpatrzone, musisz mieć odpowiednie kwalifikacje. Możesz być jednak spokojny – wymagania względem kandydatów na agentów ubezpieczeniowych nie są na samy początku wygórowane. Nie musisz mieć ukończonych studiów czy innej, konkretnej szkoły. Wystarczy średnie wykształcenie i matura, choć start w tej pracy z pewnością ułatwi Ci znajomość ekonomii oraz finansów – nawet na poziomie podstawowym. Dodatkowo będziesz musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności.
Takie kompetencje w zupełności wystarczą, gdyż wiedzę potrzebną Ci do wykonywania obowiązków agenta ubezpieczeniowego zdobędziesz na etapie rekrutacji. Jest to bowiem tzw. zawód regulowany, a więc do jego wykonywania potrzebne są odpowiednie uprawnienia.
Z tego powodu zgłaszając się do wybranego TU:
będziesz musiał złożyć wniosek o dopisanie Cię do rejestru agentów ubezpieczeniowych,
otrzymasz materiały szkoleniowe, z którymi powinieneś dokładnie się zapoznać,
przejdziesz egzamin który, choć jest organizowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe, tak jego przebieg nadzoruje KNF.
Gdy ukończysz egzamin z wynikiem pozytywnym, musisz odczekać maksymalnie 30 dni – po upływie tego czasu będziesz już mógł sprzedawać ubezpieczenia.
Multikanałowość to przyszłość branży ubezpieczeniowej
Powoli mijają już czasy, w których agenci ubezpieczeniowi sprzedawali tylko jedną, konkretną grupę produktów, współpracując z danym TU. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w tej branży, powinieneś skupić się na multikanałowości.
Tzw. multiagenci oferują produkty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu mogą oni sprzedawać polisy idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. Tym samym są bardziej konkurencyjni w porównaniu do agentów zatrudnionych przez jedno TU. Są cenieni za udzielanie fachowego doradztwa ubezpieczeniowego, co sprawia, że cieszą się coraz większym zaufaniem na rynku.
Jakie cechy osobowości ułatwiają agentom ubezpieczeniowym nawiązywanie relacji z klientami?
Pamiętaj, że praca w ubezpieczeniach ma charakter prowizyjny. Oznacza to, że im więcej sprzedasz produktów, tym wyższe będą Twoje zarobki. W zawodzie agenta ubezpieczeniowego kluczowe są więc umiejętności związane zarówno ze sprzedażą, jak i nawiązywaniem dobrych oraz trwałych relacji z klientami. Wzbudzając ich zaufanie, zyskasz większe szanse na to, że osoby, które raz kupiły u Ciebie polisę, w przyszłości zrobią to ponownie.
Do preferowanych cech osobowości agentów ubezpieczeniowych zalicza się więc m.in.:
wysoki poziom komunikatywności,
empatię i umiejętność słuchania innych,
miłe usposobienie.
Oczywiście pamiętaj, że nie posiadając powyższych cech, także masz szansę osiągnąć sukces w tej branży. Uzależnione to będzie przede wszystkim od Twojego zaangażowania w pracę oraz chęci do rozwoju.
Możliwości rozwoju kariery
Biorąc pod uwagę zawód agenta z licencją, możliwości rozwoju kariery są w zasadzie dwie. Pierwsza z nich to praca w firmie ubezpieczeniowej jako agent wyłączny. Osoba ta, prowadząc jednoosobową działalność, sprzedaje polisy tylko jednego towarzystwa i z reguły ma na różne sposoby blokowany dostęp do produktów innych TU.
Przekłada się to na ograniczenie możliwości precyzyjnego dopasowywania zakresu i cen polis do potrzeb klientów. Jednocześnie towarzystwa ubezpieczeniowe często narzucają swoim agentom, trudne do zrealizowania cele sprzedażowe. Ścieżka kariery w ubezpieczeniach ma w tym przypadku klasyczną formę – można awansować na menedżera zarządzającego grupą agentów ubezpieczeniowych.
Druga opcja to zostanie multiagentem i jest ona zdecydowanie godna polecenia, gdyż daje znacznie więcej swobody. Przede wszystkim w tym przypadku zyskasz szerokie możliwości w zakresie oferowania klientom produktów idealnie dopasowanych do ich potrzeb – sprzedajesz ubezpieczenia od wielu TU.
To z kolei daje szansę na znacznie wyższe zarobki, choć warunkiem jest odpowiednie zaangażowanie w pracę. Jednocześnie większa swoboda dotyczy także kwestii zarządzania czasem – pracujesz wyłącznie na własny rachunek.
Możesz zostać multiagentem bez konieczności podpisywania umów z TU i osiągać wyższe dochody!
Istnieje również bardzo atrakcyjna alternatywa dla powyższej ścieżki kariery. To praca w multiagencji ubezpieczeniowej jako tzw. OWCA, czyli osoba wykonująca czynności agencyjne. W tym przypadku nie trzeba zakładać własnej działalności gospodarczej – można zatrudnić się na podstawie umowy zlecenie – jednak samozatrudnienie jest zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem.
Osoba taka również jest multiagentem, a główna różnica polega na tym, że nie jest ona bezpośrednio związana z konkretnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Oferuje ubezpieczenia w imieniu innego agenta, który ma podpisane umowy z TU, i otrzymuje od niego prowizję od każdego sprzedanego produktu. Pozyskuje nowych klientów oraz jednocześnie stara się utrzymać obecnych.
Choć teoretycznie współpracownicy multiagentów muszą dzielić się z nimi prowizją od sprzedaży, tak w praktyce mogą zarobić więcej, niż działając wyłącznie na własną rękę. Duże multiagencje są bowiem w stanie wygenerować wielokrotnie wyższe obroty dla poszczególnych TU. Dzięki temu nierzadko mogą oferować agentom większe prowizje w porównaniu do tych, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają swoim partnerom.
Na zakończenie
Mamy nadzieję, że powyższe porady na start w ubezpieczeniach ułatwią Ci odnalezienie się w tej branży i podjęcie najlepszej decyzji związanej z rozpoczęciem w niej kariery zawodowej. Pamiętaj, że multiagencja ubezpieczeniowa daje najwięcej możliwości i jeśli chcesz się o tym przekonać, już dziś dołącz do nas!
W MSM gwarantujemy uczciwe zasady współpracy, dajemy dostęp do nowoczesnego systemu informatycznego ułatwiającego sprzedaż i obsługę posprzedażową, a do tego zapewniamy kompleksowe wsparcie dla agentów. U nas otrzymasz dostęp do produktów aż 30 TU i gwarancję wysokich prowizji, które zwiększają się wraz z rosnącymi wynikami sprzedaży – zapraszamy do kontaktu!
Wpływ zmian klimatycznych na rynek ubezpieczeń - co warto wiedzieć?
Permanentna rekrutacja
Popularne
Kim jesteśmy?
MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.