Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Jak szybko otrzymać odszkodowanie?

Odszkodowanie OC

Każdemu pokrzywdzonemu zależy na jak najszybszym otrzymaniu odszkodowania. W końcu czas to pieniądz. Ile jednak trzeba czekać na odszkodowanie i co można zrobić, aby skrócić czas oczekiwania?

Zmiany prawne i informatyzacja dotycząca OC komunikacyjnego

W całym kraju odszkodowania komunikacyjne należą do jednych z najczęściej wypłacanych. W  ostatnim czasie zaś kierowców spotkało wiele zmian. Zniesiono między innymi konieczność wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz certyfikatu  potwierdzającego posiadanie OC.

Co więc robić, kiedy doszło do małej stłuczki i chce się sprawdzić, czy sprawca ma na pewno wykupione ubezpieczenie OC? Wzywanie policji może okazać się kiepskim pomysłem, ponieważ na jej przyjazd trzeba czekać nawet kilka godzin. Dużo prościej i szybciej można to sprawdzić poprzez skorzystanie ze strony UFG, na której wystarczy tylko wpisać numer rejestracyjny, aby zobaczyć, czy dany pojazd ma ważne OC.

Warto tutaj przypomnieć, że policję koniecznie trzeba wzywać tylko w przypadku wypadku drogowego (czyli wtedy, kiedy są ranni). Jeśli zaś zaszła kolizja (brak szkód osobowych) to wszystko można załatwić bez wzywania służb mundurowych.

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą certyfikatu OC oraz dowodu rejestracyjnego to jednak niejedyne zmiany, dotyczące odszkodowań komunikacyjnych. Ostatnio ubezpieczyciele otrzymali bowiem dostęp online do notatek policyjnych dotyczących zdarzeń na drogach. To zaś może przyspieszyć wypłatę odszkodowania o kilka dni.

Ile czeka się na wypłatę odszkodowania?

Co do zasady, odszkodowanie powinno zostać wypłacone w ciągu trzydziestu dni, od dnia, w którym ubezpieczyciel został powiadomiony o  roszczeniu odszkodowawczym. Możliwe jednak, że z przyczyn obiektywnych, wyjaśnienie wszelkich okoliczności danej sprawy nie będzie możliwe w tym terminie. Wtedy to ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania, w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym wszystkie wątpliwości dotyczące odszkodowania zostały rozwiane.

Jeśli więc okoliczności danego zdarzenia są jasne, to można liczyć na szybkie otrzymanie odszkodowanie, które powinno trafić na konto maksymalnie w ciągu 30 dni od zgłoszenia roszczenia. Jeżeli jednak pojawiają się komplikację, np. sprawca nie przyznaje się do winy, lub poszkodowany uważa, że ubezpieczyciel proponuje mu zaniżone odszkodowanie , to jego wypłata może się znacznie opóźnić. W takich sytuacjach wypłata odszkodowania może być też podzielona na tzw. część bezsporną oraz sporną.

Co zrobić, aby szybciej otrzymać odszkodowanie?

Chcąc otrzymać odszkodowanie możliwie najszybciej, należy działać bez zbędnej zwłoki i błyskawicznie zgłosić się z  roszczeniem do ubezpieczyciela. Koniecznie trzeba też od razu przygotować komplet potrzebnej dokumentacji.

Opieszałość i brak załatwienia formalności może bowiem skończyć się nie tylko późnym otrzymaniem środków, ale nawet odmową ze strony ubezpieczyciela. Jeżeli więc np. zostało się okradzionym w czasie podróży zagranicznej, to należy bezzwłocznie zgłosić ten fakt na posterunek policji. Otrzyma się wtedy protokół, który będzie podstawą do ubiegania się o  odszkodowanie.

Kiedy dojdzie do jakiejś szkody, to najlepiej jest po prostu zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela. Tam zaś otrzyma się informację dotyczące tego, jakie formalności trzeba załatwić, aby skutecznie zgłosić roszczenie o odszkodowanie i otrzymać je w możliwie najkrótszym czasie.

 

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów