Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Ubezpieczenie na życie - 6 mitów

Ubezpieczenia Życie Bezpieczeństwo

Do niedawna Polacy, w porównaniu do mieszkańców krajów zachodnich, rzadko wykupowali ubezpieczenia na życie. Jednakże pandemia sprawia, że coraz więcej polskich obywateli rozważa zawarcie takiej polisy. Warto też zdawać sobie sprawę, że na temat ubezpieczeń na życie wciąż w polskim społeczeństwie pojawia się kilka szkodliwych mitów.

Mit 1 - Ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań

Czasem można spotkać się z opinią, że ubezpieczenie na życie jest zbędne, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe uchylają się od wypłat odszkodowania. Takie stwierdzenie mija się jednak z prawdą. W chwili zawarcia polisy na życie ubezpieczony zawiera z ubezpieczycielem precyzyjnie określoną umowę.

Warunki tej umowy są określone nie tylko bezpośrednio na polisie, ale też w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To właśnie w OWU ukazane są dokładne zasady działania ubezpieczenia. Taki dokument liczy kilkadziesiąt stron. Warto go jednak przejrzeć przed kupnem polisy, a uwagę zwrócić zwłaszcza na paragrafy dotyczące wykluczenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Mit 2 - Droższa polisa zawsze jest lepsza

Tańsza polisa czasem może okazać się lepsza od droższej. W przypadku ubezpieczeń na życie kluczowe znaczenie ma bowiem to, by warunki ubezpieczenia były dopasowane do indywidualnej sytuacji i potrzeb. Ponadto trzeba sobie zdawać sprawę, że ubezpieczenie na życie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym działa nieco inaczej. To też powód, by przed wykupieniem polisy skorzystać z  rady profesjonalisty, np. pracownika multiagencji ubezpieczeniowej, czy agenta ubezpieczeniowego. Profesjonalista jest w stanie zaproponować polisę idealnie dopasowaną do potrzeb danej osoby.

Z drugiej strony należy mieć świadomość, że z zasady im wyższa składka, tym wyższe sumy ubezpieczenia. Jeśli chce się naprawdę zabezpieczyć siebie i najbliższych na wypadek kryzysowych sytuacji, to nie warto zbytnio oszczędzać na ubezpieczeniu.

Mit 3 - Ubezpieczenie na życie jest zbędne

Z natury ludzie starają się nie dopuszczać do siebie myśli, że może przytrafić się im coś złego. Zwłaszcza młodzi i zdrowi są przekonani o tym, że przynajmniej w najbliższej przyszłości nie będą się zmagać z  poważną chorobą, ani nie przytrafi im się wypadek.

Życie bywa jednak nieprzewidywalne, a wypadki mogą przydarzyć się każdemu. Dotyczy to wszystkich, w tym też ludzi prowadzących spokojny tryb życia. Dlatego też absolutnie każdy powinien pomyśleć o polisie na życie.

Mit 4 - Można mieć tylko jedną polisę na życie

O ile w przypadku ubezpieczeń majątkowych daną nieruchomość bądź nieruchomość można ubezpieczyć tylko raz, o tyle polisę na życie można zawrzeć w  kilku towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie.

Wtedy to, w razie zajścia szkody objętej polisami, otrzymuje się kilka odszkodowań. Wcale nie oznacza to jednak, że im więcej ubezpieczeń na życie się wykupi, tym jest się lepiej zabezpieczonym. Każdy przypadek jest inny, a w kwestii ubezpieczenia na życie najlepiej jest zasięgnąć porady profesjonalnego agenta ubezpieczeniowego.

Mit 5 - Polisy na życie są drogie

Ceny ubezpieczeń na życie zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. To mniej więcej 2% wartości mediany wynagrodzenia w Polsce. Raczej trudno to więc uznać za wygórowaną cenę, skoro taka polisa zapewnia wsparcie w krytycznych życiowych sytuacjach.

Naturalnie zakres cenowy ubezpieczeń na życie jest do spory. Najtańsze ubezpieczenia kosztują kilkadziesiąt, a te droższe kilkaset złotych. Dokładna cena jest zależna od indywidualnej sytuacji, sum ubezpieczeniowych i  zakresu ochrony.

Mit 6 - Zawarcie polisy na życie jest trudne

Z pewnością wykupienie dobrego ubezpieczenia na życie jest nieco bardziej czasochłonne niż np. wykupienie OC na samochód. Wcale jednak nie oznacza to, że polisy na życie wiążą się z ogromną liczbą formalności.

Polski rynek ubezpieczeń w ostatnich latach mocno się bowiem zmienił. Formalności są ograniczone do minimum, a wiele z nich załatwić można w kilka chwil i to bez wychodzenia z domu. Poszukiwanie odpowiedniej polisy zacząć można np. przez zdalny kontakt z agentem ubezpieczeniowym.

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów

Kim jesteśmy?

MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.

Dołącz do nas na: Facebook Linkedin