Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Testy na rynku, czyli ubezpieczenie od... deszczu

Mało co potrafi zepsuć urlop tak, jak kiepska pogoda. Deszczowa aura w połączeniu z nie najwyższą temperaturą nie pomagają w wypoczynku, np. w nadmorskich miejscowościach. Być może od tego ryzyka będzie można się jednak ubezpieczyć. Generali testuje właśnie polisę od kiepskiej pogody.

Jak działa ubezpieczenie od kiepskiej pogody?

W okresie wakacyjnym 2021 Generali wprowadza pilotażowo dodatkowe rozszerzenie do swych polis turystycznych. Wykupienie tego rozszerzenia pozwala uzyskać odszkodowanie, gdy podczas urlopu tafii na załamanie pogody.

Rzeczone rozszerzenie jest możliwe do wykupienia tylko w przypadku wyjazdów do Hiszpanii, Grecji, Włoch oraz Turcji. To jednak testowe rozwiązanie, które nie jest jeszcze powszechnie oferowane. Program pilotażowy ma zakończyć się pod koniec obecnego sezonu urlopowego.

Z założenia ubezpieczenie od kiepskiej pogody ma działać w zautomatyzowany sposób. Odszkodowanie jest wypłacanie bez konieczności wypełniania dokumentacji przez klienta i bez udziału rzeczoznawcy. To, czy zostanie ono wypłacone i jaka będzie jego wysokość, jest zależne od specjalnego algorytmu. Algorytm ten bierze pod uwagę temperaturę oraz poziom opadów deszczu w danej miejscowości turystycznej.

Odszkodowanie ma trafiać do klienta praktycznie natychmiastowo. Jego wysokość to nawet kilkaset złotych za każdy dzień z opadami lub niskimi temperaturami. Z kolei cena ubezpieczenia od kiepskiej pogody to kilkadziesiąt złotych za tydzień.

Czy ubezpieczenia związane z pogodą mają przyszłość?

Polisy od kiepskiej pogody podczas urlopu to nowość na polskim rynku, która przechodzi fazę testów. Biorąc jednak pod uwagę rosnące potrzeby ubezpieczeniowe klientów, a przede wszystkim zmiany klimatu, podobne ubezpieczenia mogą w niedalekiej przyszłości stać się standardem rynkowym.

Być może w perspektywie kilku lat podobne ubezpieczenia będą więc dostępne u większości polskich ubezpieczycieli. Zapewne będą one dostępne w większej liczbie ośrodków turystycznych (a nie tylko w rejonie Morza Śródziemnego) i możliwe do wykupienia także w sezonie zimowym.

Coraz częstsze występowanie anomalii pogodowych może wpływać nie tylko na ubezpieczenia turystyczne. Nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne zwiększają ryzyko zaistnienia szkód z tytułu ubezpieczeń nieruchomości. Warto zauważyć, że to właśnie w  lipcu i sierpniu notuje się najwięcej gwałtownych burz, które mogą prowadzić do powstania szkód ubezpieczeniowych,

Jak InsurTech zmienia ubezpieczenia?

Generali testuje ubezpieczenie od kiepskiej pogody wraz z  Climatica. To spółka technologiczna, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania zjawisk pogodowych. Dostępność danych przekazywanych przez Climatica jest absolutnie konieczna do tego, by ubezpieczenie od kiepskiej pogody mogło działać.

Współpraca na linii Generali i Climatica to coraz częściej spotykany przykład kooperacji sektora ubezpieczeń (Insurance) i  nowoczesnych technologii (Tech). Takie połączenie wyodrębnia na rynku dział zwany InsurTech. Ten dział jest odpowiedzialny nie tylko za rozwój nowych typów ubezpieczeń, ale też zmiany w  zakresie obsługi klientów (np. chatboty).

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów