Co zrobić, gdy samochód zepsuje się w drodze na cmentarz? Zalety ubezpieczenia assistance
22 października, 2024| Ubezpieczenia
Każdego roku w okresie Wszystkich Świętych obserwujemy wzmożony ruch na drogach w całej Polsce. Wybierając się w tym czasie na groby bliskich własnym samochodem, trzeba więc zwracać szczególną uwagę na trzymanie się wszelkich zasad bezpieczeństwa – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Dla wielu osób okres ten wiąże się z podróżowaniem na nekropolie oddalone nawet o setki kilometrów od miejsca zamieszkania, co niesie za sobą dodatkowe ryzyko. Planując taki wyjazd autem, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia jego usterki w trasie, która uniemożliwi dalszą podróż. Warto więc zapewnić sobie kompleksową ochronę na wypadek takiego zdarzenia, wykupując komunikacyjne ubezpieczenie assistance. W artykule wyjaśniamy, jakie podstawowe świadczenia zawarte są w takiej polisie oraz wymieniamy jej najważniejsze zalety – zapraszamy do lektury!
Co obejmuje ubezpieczenie assistance?
Ubezpieczenie assistance przeznaczone dla właścicieli pojazdów mechanicznych jest nieobowiązkowe, jednak godne polecenia każdemu, kto wyjeżdża autem w dalsze trasy. Polisa ta zapewnia bowiem kompleksowe wsparcie kierowcy w momencie, gdy podczas podróży jego auto:
ulegnie awarii,
zostanie uszkodzone w wyniku kolizji/wypadku lub działania żywiołów (np. pożar po samozapłonie),
padnie łupem złodzieja.
Komunikacyjne ubezpieczenia assistance sprzedawane są w kilku pakietach różniących się zakresem ochrony. Im jest on szerszy, tym oczywiście wyższa składka. Jednak nawet polisa w wersji podstawowej, a więc najtańsza, będzie bardzo pomocna, gdy w czasie podróży na cmentarz Twoje auto zepsuje się i nie będziesz w stanie kontynuować nim jazdy. W takiej sytuacji uzyskasz dostęp do kilku usług, których koszty pokryje ubezpieczyciel.
Najważniejsze z nich to:
wezwanie autopomocy, która zajmie się naprawą pojazdu w miejscu zdarzenia, jeśli będzie możliwa (ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów ewentualnego zakupu części),
holowanie samochodu do wskazanego warsztatu, miejsca zamieszkania lub innego wybranego punktu (obowiązuje limit kilometrów, którego wielkość zależy od oferty danego ubezpieczyciela),
wypożyczenie auta zastępczego.
Dodatkowo posiadacz polisy assistance ma zapewnione kompleksowe wsparcie informacyjne. Może skontaktować się z ubezpieczycielem, aby poznać lokalizacje najbliższych warsztatów i hoteli, otrzymać wskazówki związane z postępowaniem po zdarzeniu oraz wiele innych informacji. Co bardzo istotne, wszystkie powyższe usługi dostępne są 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Można z nich korzystać nawet w dni ustawowo wolne od pracy, a jednym z nich jest właśnie Wszystkich Świętych.
Polisy assistance zazwyczaj są ograniczone terytorialnie
Planując zakup ubezpieczenia assistance, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty. Dobry doradca ubezpieczeniowy nie tylko pomoże w doborze pakietu ochrony, ale także zakresu jego działania. Drugi z tych aspektów jest bardzo istotny, gdyż polisy te zazwyczaj są ograniczone terytorialnie. W większości przypadków w podstawowej formie obejmują one wyłącznie zdarzenia, do których doszło na terenie Polski. Wyjeżdżając za granicę, należy rozszerzyć zasięg jej działania na całą Europę.
Co zrobić, gdy samochód zepsuje się w trasie?
Procedura zgłaszania szkody objętej ochroną assistance jest niezwykle prosta. W tym celu wystarczy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, której konsultant zajmie się załatwieniem wszystkich formalności oraz udzieli niezbędnych wskazówek z procedurami dalszego postępowania. Jednak przed zadzwonieniem do ubezpieczyciela, warto odpowiednio się przygotować i proces ten opiszemy na podstawie prostego przykładu.
Załóżmy, że w drodze na cmentarz silnik w Twoim pojeździe nagle zgasł i jego ponowne uruchomienie jest niemożliwe. W takim przypadku najlepiej zacząć od ustalenia swojej lokalizacji – im precyzyjniejsze informacje będziesz posiadać, tym szybciej uzyskasz wsparcie pomocy drogowej. Gdy do zdarzenia dojdzie w mieście, jeśli to możliwe ustal nazwę ulicy, na której się znajdujesz oraz numer najbliżej położonej posesji. Jeżeli będziesz poza obszarem zabudowanym, przydatne będą dane związane z numerem drogi oraz jej kilometrem (informacje te znajdziesz na słupkach drogowych). W przypadku braku słupków postaraj się ustalić, pomiędzy jakimi miejscowościami doszło do usterki. Na koniec warto przygotować sobie numer polisy assistance, jeśli masz taką możliwość. Jego podanie nie jest obowiązkowe, ale na pewno ułatwi konsultantowi wyszukanie klienta w systemie.
Gdy skontaktujesz się już z ubezpieczycielem i podasz wszystkie niezbędne informacje, będziesz mógł zdecydować się na kilka usług:
wezwanie pomocy drogowej, która naprawi auto na miejscu zdarzenia (jeśli usterka jest relatywnie prosta),
zlecenie holowania samochodu do wskazanego miejsca,
zorganizowanie transportu dla wszystkich osób podróżujących autem, włącznie z ich bagażem.
Bez assistance awaria na drodze w trakcie podróży na cmentarz byłaby bardzo stresująca. Musiałbyś we własnym zakresie szukać firm świadczących takie usługi, co wymaga czasu. Do tego, jeśli do zdarzenia doszłoby we Wszystkich Świętych, czyli w dniu wolnym od pracy, znalezienie działającej w tym czasie pomocy drogowej mogłoby okazać się bardzo trudne. Jednocześnie skorzystanie z usług takiej firmy wiązałoby się z ogromnym wydatkiem – dzięki polisie assistance koszty te pokryje ubezpieczyciel.
Zalety ubezpieczenia assistance – dlaczego warto je mieć?
Główną zaletą każdego ubezpieczenia jest to, że chroni ono przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi różnych zdarzeń. W przypadku assistance, w razie awarii pojazdu w trasie nie trzeba ponosić kosztów związanych m.in. z przewozem samochodu na lawecie, transportem osób wraz z bagażami oraz opłatami za nocleg w hotelu na czas oczekiwania na naprawę auta.
Do tego w ramach tej polisy oferowanych jest wiele dodatkowych usług związanych z eksploatacją pojazdu. Zalicza się do nich m.in.:
otwarcie auta po zgubieniu kluczyków lub zatrzaśnięciu ich w pojeździe,
dostarczenie paliwa na trasie,
uruchomienie samochodu z rozładowanym akumulatorem.
Jednak ubezpieczenie assistance ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę – zapewnia kierowcy spokój ducha w czasie każdej, nawet najdłuższej podróży autem. Choć im starszy pojazd, tym większe ryzyko jego awarii, tak należy pamiętać o tym, że psują się także relatywnie nowe modele. Właściciel takiej polisy zyskuje pewność, że w razie wystąpienia takiego zdarzenia w trasie otrzyma szybką i profesjonalną pomoc, unikając stresu oraz nerwów. Powyższe przykłady pokazują, że ubezpieczyciel zapewnia wsparcie zarówno w przypadku poważnych, jak i drobnych problemów z samochodem.
Pomóż swoim klientom poczuć się pewnie na drodze dzięki współpracy z MSM
Jeśli pracujesz jako agent wyłączny, sprzedając ubezpieczenia, współpraca z tylko jednym TU uniemożliwia Ci precyzyjną personalizację polisy assistance. Z tego powodu tracisz wielu potencjalnych klientów, mając ograniczone możliwości rozwoju zawodowego oraz zwiększania poziomu swoich dochodów. Chcesz to zmienić i cieszyć się pełną niezależnością w branży? Już dziś nawiąż współpracę z MSM! Jako nasz mobilny agent ubezpieczeniowy otrzymasz dostęp do produktów aż 30 najlepszych TU. Dzięki temu perfekcyjnie dopasujesz ubezpieczenie assistance do potrzeb klientów. Zapewnisz im poczucie pełnego bezpieczeństwa niezależnie od tego, czy jadą samochodem na wakacje, czy odwiedzić groby bliskich na cmentarzu. Dodatkowo, dzięki możliwości korzystania z nowoczesnych narzędzi IT usprawnisz proces sprzedaży polis. Zyskasz więcej czasu na pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi!
Jesienno-zimowy sezon chorobowy - jak ubezpieczenie zdrowotne może pomóc w szybkim powrocie do formy?
Rola ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem cybernetycznym. Odpowiadamy na najważniejsze pytania
Popularne
Kim jesteśmy?
MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.