Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Jak wybrać dobre ubezpieczenie assistance?

Komunikacja OC AC

Zbliżający się sezon letnich wyjazdów, to dobry czas, aby sprawdzić, czy ma się odpowiednie ubezpieczenie assistance. W  przypadku awarii pojazdu np. setki kilometrów od miejsca zamieszkania może się ono bowiem okazać na wagę złota.

Czym jest ubezpieczenie assistance?

W Polsce assistance kojarzone jest przede wszystkim z ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Jego popularność jest więc bardzo duża, a Agenci ubezpieczeniowi sprzedają je na co dzień.

Zapewnia ono pomoc kierowcy, którego na drodze spotkała losowa sytuacja, uniemożliwiająca dalszą podróż. Assistance przydaje się w takich sytuacjach jak awaria, wypadek lub kradzież pojazdu. Wtedy to można liczyć na to, że ubezpieczyciel zapewni pomoc np. pod postacią próby naprawy samochodu, holowania, czy też zapewnienia pojazdu zastępczego.

Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje darmowy assistance w wariancie mini do OC. Tego typu ubezpieczenie ma jednak ograniczony zakres ochrony i zwykle dotyczy wyłącznie holowania z  mocno limitowaną ilością kilometrów w przypadku zajścia wypadku. Chcąc mieć dobre ubezpieczenie assistance, należy więc dokupić jego rozszerzoną wersję.

Co wpływa na jakość ubezpieczenia assistance?

Ubezpieczenie assistance jest całkiem rozbudowane i przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Najważniejsze z nich to:

  • Zakres terytorialny – zazwyczaj do wyboru jest ubezpieczenie assistance wyłącznie na terytorium Polski lub też na całą Unię Europejską.
  • Limit kilometrów holowania – oznacza to, jak przez jak długi dystans pojazd może być holowany na koszt ubezpieczyciela. Trzeba też wiedzieć, że limit pokrycia kosztów holowania czasem jest określany nie przez liczbę kilometrów, a sumę ubezpieczenia.
  • Czas, przez jaki można korzystać z pojazdu zastępczego – ubezpieczyciele zapewniają pojazd zastępczy przez ograniczony okres, zazwyczaj do maksymalnie 14 dni.
  • Franszyzy – jeżeli takowe występują, to ubezpieczenie assistance w określonych przypadkach może nie zadziałać.
  • Usługi dodatkowe – wśród nich można wymienić np. pomoc prywatnego lekarza, wsparcie tłumacza, czy też pokrycie kosztów zakwaterowania, gdy nie ma możliwości szybkiego powrotu do miejsca zamieszkania.

Na rynku wybór assistance jest bardzo duży. Szczególnie korzystnie prezentuje się tu oferta np. Allianz i PZU. Można tam otrzymać assistance bez limitów holowania w całej Polsce oraz pojazd zastępczy na parę tygodni.

Jakie ubezpieczenie assistance wybrać?

Assistance można określić, jako tanie ubezpieczenie. Jego cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku. Nie zawsze jednak droższe ubezpieczenie assistance jest lepsze. O szczególnie rozbudowanym assistance powinni pomyśleć ci, którzy jeżdżą często i na długie trasy. W ich przypadku ryzyko zaistnienia losowej sytuacji na drodze jest bowiem większe. Duże znacznie ma więc dopasowanie jego zakresu, do własnych potrzeb.

Przykładowo, jeśli dany pojazd jest zarejestrowany w Bydgoszczy i służy wyłącznie do poruszania się po tym mieście, to najszersze ubezpieczenie assistance niekoniecznie musi być najlepszym pomysłem. Jeżeli jednak samochodem jeździ się na dłuższe trasy, np. Gdańsk – Łódź, to warto wybrać ubezpieczenie bez limitu kilometrów holowania w Polsce. W przypadku, gdy zaś danym samochodem podróżuje się do innych krajów, to powinno się wybrać assistance z  zasięgiem międzynarodowym.

Czy można wykupić samodzielne assistance bez OC i AC?

W większości przypadków assistance jest zawierane w pakiecie z OC albo AC. Wtedy to wybór i warunki są na ogół najkorzystniejsze. W paru towarzystwach występuje jednak samodzielne ubezpieczenie assistance, które można zawrzeć bez konieczności kupowania OC lub AC.

W celu podjęcia decyzji dotyczącej ubezpieczenia assistance najprościej jest skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym. Będzie on w stanie określić optymalne rozwiązanie w danym przypadku.

TAGI:

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów

Kim jesteśmy?

MSM to innowacyjna multiagencja sieciowa sprzedająca najlepsze ubezpieczenia. Ogromne doświadczenie, wielka wiedza, dbałość o zadowolenie Klientów oraz Multiagentów ubezpieczeniowych, a także intuicyjny CRM ubezpieczeniowy sprawia, że warto współpracować z naszą multiagencją.

Dołącz do nas na: Facebook Linkedin