Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

9 mitów o OC na samochód

OC AC NNW

OC na samochód to chyba najbardziej znane ubezpieczenie w Polsce. Na jego temat znaleźć można mnóstwo różnych opinii, które jednak czasem mijają się z prawdą. Dobrze więc wiedzieć, jakie mity na temat tego ubezpieczenia pojawiają się szczególnie często.

1. W Internecie OC na samochód jest tańsze

Wydawać by się mogło, że kupując OC w Internecie zapłaci się mniej, ponieważ w ten sposób unika się kosztów pośrednictwa. W praktyce jednak znalezienie najtańszej oferty spośród dziesiątek dostępnych w sieci bywa trudne i wbrew pozorom także czasochłonne. Lepszym wyborem może więc być skorzystanie z usług Multiagenta ubezpieczeniowego.

Wieloletnia praca Multiagenta ubezpieczeniowego pozwala mu bowiem znaleźć najkorzystniejszą ofertę w danym przypadku. Często może on korzystać z dodatkowych zniżek, co jeszcze bardziej obniża finalną cenę polisy. Agent będzie w stanie także udzielić wiarygodnych informacji na temat dodatkowego ubezpieczenia na samochód.

2. NNW do OC na samochód jest obowiązkowe

O ile ważne OC na samochód jest obowiązkowe, o tyle NNW jest już ubezpieczeniem dobrowolnym. W praktyce jednak zdarza się, że pakiet OC i  NNW jest tańszy niż samo OC. Dzieje się tak, ponieważ niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają specjalne zniżki za ubezpieczenia w pakiecie.

Przede wszystkim jednak NNW kierowcy i pasażerów zapewnia dodatkową ochronę ubezpieczeniową. NNW nie jest więc obowiązkowe, ale warto rozważyć jego zawarcie. W razie wątpliwości można poprosić o poradę doświadczonego Agenta ubezpieczeniowego.

3. Im dłużej jest się u jednego ubezpieczyciela, tym niższa cena OC

Dość popularna opinia mówi, że im więcej lat ubezpiecza się w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, tym mniej płaci się za ubezpieczenie. To prawda, że wiele ubezpieczycieli oferuje zniżki za lojalność. Zwykle jednak takie same, a nawet większe zniżki przyznawane są dla nowych Klientów.

Co więcej, taryfy i poziom składek ulegają ciągłym zmianom, a po roku sytuacja rynkowa może się całkowicie zmienić. Warto więc co roku sprawdzać wszystkie dostępne możliwości.

4. Nieużywany samochód nie musi być ubezpieczony

Niektórzy uważają, że OC nie jest potrzebne, jeśli samochód nie jest użytkowany i np. stoi przez całą zimą w garażu, czy też czeka na naprawę w warsztacie samochodowym. Prawda jest jednak taka, że każdy zarejestrowany samochód musi mieć ważne OC.

Brak ubezpieczenia można zaś odczuć bardzo boleśnie, ponieważ wiąże się to z dotkliwymi karami UFG. Wystarczy zaś już tylko jeden dzień bez OC, aby otrzymać taką karę.

5. OC zbywcy można wypowiedzieć tylko przez 30 dni

OC zbywcy to takie, które otrzymuje się wraz z kupnem używanego samochodu. Nowy kierowca może z niego korzystać lub też je wypowiedzieć i  wykupić zupełnie nowe OC na samochód. Jeszcze kilka lat temu na wypowiedzenie miało się maksymalnie 30 dni, obecnie jednak takie czasowe ograniczenie nie występuje.

To, czy bardziej opłaca się korzystać z polisy zbywcy, czy też zawrzeć nowe OC zależy od konkretnego przypadku i kilku czynników. W tej kwestii także pomóc może Agent ubezpieczeniowy.

6. OC wznawia się automatycznie w każdym przypadku

Klauzula prolongacyjna, czyli automatyczne wznowienie polisy OC na samochód działa w wielu, ale nie we wszystkich przypadkach. Warto pamiętać, że nie dotyczy ona polisy zbywcy oraz wtedy, gdy poprzednia polisa nie została opłacona w całości, np. pominięto zapłatę jeden z rat. Oczywiście OC nie wznowi się także wtedy, gdy wypowiedziało się polisę.

Brak świadomości na ten temat także może mieć poważne skutki finansowe i zakończyć się otrzymaniem kary UFG.

7. OC chroni ubezpieczony pojazd

Czasem można spotkać się z opinią, że OC zapewnia odszkodowanie kierowcy, jeśli jego pojazd dozna szkody. To oczywiście mit. OC na samochód to ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej i chroni przed roszczeniami odszkodowawczymi osób trzecich.

W przypadku szkody z własnej winy na swoim samochodzie ochronę zapewnić może jedynie AC. To ubezpieczenie ochroni również przed skutkami finansowymi skradzenia pojazdu.

8. Im droższe OC, tym lepsze

Cena nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem jakości. Ta zasada ma swoje zastosowanie także w ubezpieczeniach, a w szczególności w przypadku OC na samochód. Warunki i sumy ubezpieczenia OC są bowiem określone ustawowo. Oznacza to więc, że sposób jego funkcjonowania jest identyczny niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Poszczególne oferty ubezpieczeniowe OC mogą się różnić, ale tylko pod względem usług dodatkowych takich jak np. BLS.

9. OC na samochód działa w każdym przypadku

OC na samochód zapewnia bardzo szeroką ochronę, a suma ubezpieczenia w przypadku tego ubezpieczenia liczona jest w milionach euro. Odpowiedzialni kierowy nie mają się więc czego obawiać, ponieważ polisa OC ochroni ich praktycznie w każdym przypadku.

Jednocześnie jednak ochrona OC nie obowiązuje w niektórych sytuacjach, np. wtedy, gdy kierowca umyślnie wyrządził szkodę, zbiegł z miejsca wypadku, czy też wywołał szkodę skradzionym pojazdem.

TAGI:

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów