Blog ubezpieczeniowy Multiagencji MSM.pl

Zmiana pracy w trakcie pandemii — czy warto zostać agentem ubezpieczeniowym?

Współpraca Koronawirus Praca zdalna

Skutki gospodarcze pandemii koronawirusa coraz mocniej odczuwalne na rynku pracy. Widmo zwolnień, czy małe szanse na otrzymanie podwyżki sprawiają, że Polacy poszukują zawodowych alternatyw. Jedną z nich jest rozpoczęcie pracy jako agent ubezpieczeniowy. Czy jednak w obecnych uwarunkowaniach to dobry pomysł?

Czy warto zmienić pracę w czasie pandemii?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry na rozważenie zmian w  swojej ścieżce zawodowej. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, a najważniejsze jest to, by podjąć świadomą decyzję. Istotne jest też to, w jakiej branży obecnie się pracuje. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku specjalistów IT, a inaczej w przypadku pracowników z branży turystycznej i eventowej.

Naturalne jest to, że obecnie wielu ludzi odczuwa niepewność i  zastanawia się nad swoją przyszłością zawodową. Dowodzą temu między innymi ankiety GUS, które ukazują, że wielu Polaków obawia się skutków gospodarczych pandemii.

Trudno jest więc przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy za kilka miesięcy. Niemal pewny jest jednak powrót do tzw. rynku pracodawcy. Na szczęście również w trakcie pandemii możliwe jest znalezienie dobrej pracy.

Odporność branży ubezpieczeniowej na wahania koniunktury

Przymierzając się do zmiany zawodu w dzisiejszych czasach, trzeba postawić na branżę odporną na kryzysy gospodarcze. Między innymi z tego powodu warto jest rozważyć rozpoczęcie pracy, jako agent ubezpieczeniowy.

Rynek ubezpieczeniowy zawsze łagodnie przechodził kryzysy ekonomiczne. Dokładnie tak samo jest w trakcie pandemii COVID-19. Choć niektóre segmenty rynku mocno ucierpiały (np. ubezpieczenia turystyczne), to wzrosło zapotrzebowanie na inne polisy ubezpieczeniowe (np. ubezpieczenia medyczne).

Summa summarum sytuacja agentów ubezpieczeniowych jest obecnie podobna do tej sprzed kryzysu. Ludzie potrzebowali, potrzebują i  będą potrzebować polis niezależnie od sytuacji gospodarczej i  epidemiologicznej. Krótko mówiąc, nawet w kryzysie gospodarczym agenci ubezpieczeniowi są potrzebni.

Praca agenta ubezpieczeniowego zapewnia elastyczność

Od zawsze jednym z największych atutów pracy agenta ubezpieczeniowego była elastyczność. Pracować można w niemal dowolnym miejscu i o swobodnie wybranych godzinach. W erze pandemii taka elastyczność staje się jeszcze ważniejsza.

Będąc agentem ubezpieczeniowym, można pracować całkowicie zdalnie. Powszechne stały się bowiem polisy online. Agent ubezpieczeniowy komunikuje się z klientem i przedstawia mu oferty zdalnie. Samo zawarcie polisy nie wymaga zaś ręcznego podpisu, gdyż także odbywa się przez Internet. Jeśli więc podejmie się pracę jako agent ubezpieczeniowy, to można zminimalizować bezpośrednie kontakty z innymi ludźmi. To naturalnie minimalizuje ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Co więcej, pracę agenta ubezpieczeniowego można podjąć z dowolnego miejsca. Odpada więc konieczność zmiany miejsca zamieszkania. Elastyczność takiej aktywności zawodowej przejawia się jeszcze pod jednym ważnym aspektem. Mianowicie agent ubezpieczeniowy sam ustala, ile czasu poświęci na sprzedaż ubezpieczeń.

Stąd pracę agenta można łączyć z inną aktywnością zawodową i przynajmniej z początku traktować, jako dodatkowe źródło dochodu. Nie ponosi się tu też żadnego ryzyka, o ile wybierze się multiagencję, która nie nakłada żadnych celów sprzedażowych.

Wielu agentów z początku traktowało sprzedaż ubezpieczeń właśnie jako dodatkową pracę, by z czasem poświęcić się jej w  100% i osiągać coraz wyższe dochody. Niektórzy z czasem postanowili nawet otworzyć własne agencje ubezpieczeniowe, by osiągać już naprawdę spore wynagrodzenie.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

By zostać agentem, nie trzeba zakładać żadnej działalności gospodarczej. Wystarczy nawiązać umowę o współpracę z  multiagencją ubezpieczeniową. Proces rekrutacji i wsparcie, na jakie można liczyć podczas pracy, zależą od konkretnej multiagencji.

Poszukując multiagencji, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. W dobrej agencji ubezpieczeniowej możliwe jest przejście rekrutacji całkowicie zdalnie. Następnie otrzymuje się cały pakiet szkoleń online. W trakcie procesowania ofert i polis można zaś liczyć na wsparcie specjalistów produktowych.

Początki pracy agenta ubezpieczeniowego to dużo nauki. Tak naprawdę jednak najważniejszym celem jest tu budowa portfela klientów i proponowanie im korzystnych ofert ubezpieczeń. Jest to też zawód, w którym poziom zaangażowania bezpośrednio przekłada się na poziom uzyskiwanych dochodów.

Pracuj w stabilnej branży

Zarabiaj na ubezpieczeniach z MSM!

Mikołaj Pasecki

Specjalista ds mediów